4W dniach 25-26 września w Białymstoku odbyła się kolejna edycja Wschodniego Kongresu Gospodarczego. To cykliczna debata publiczna o warunkach i szansach rozwoju makroregionu. Eksperci ze świata polityki i biznesu już po raz szósty rozmawiali na Podlasiu na najważniejsze tematy dotyczące Polski Wschodniej. Wśród gości obecna była wicemarszałek Ewa Draus.

- Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia na lata 2014-2020 stanowią przykład polityki solidarności i wpisują się w ducha polityki spójności. Są dodatkowym wsparciem dla województw Polski Wschodniej, które pod względem wskaźników rozwoju odbiegają od reszty województw w kraju - podkreślała podczas sesji plenarnej wicemarszałek Ewa Draus.

Dyskusję na kongresie zdominowały przede kwestie dotyczące konieczności kontynuacji Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Ten unijny program ma się zakończyć wraz z obecną perspektywą UE. Obecnie władze  województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego zabiegają o to, aby w nowym budżecie unijnym na lata 2021-2027 program był nadal kontynuowany.

Wicemarszałek Ewa Draus zaznaczyła, że w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-20120 województwo podkarpackie w stosunku do pozostałych województw Polski Wschodniej jest liderem pod względem liczby złożonych wniosków. W minionej perspektywie w latach 2007-2013 złożonych zostało 514 wniosków i zrealizowano ponad 200 projektów o wartości 1,65 mld złotych. Między innymi była to budowa Centrum Wystawienniczo - Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce, Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, trasy rowerowe w Polsce Wschodniej. W obecnej perspektywie w ramach PO Polska Wschodnia też realizowane są znaczące dla regionu projekty, szczególnie drogowe i kolejowe.

Podczas VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego z grona wyróżniających się firm z pięciu wschodnich województw naszego kraju wyłoniono laureatów plebiscytów: TOP Inwestycje i TOP pracodawcy Polski Wschodniej. Wśród nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele z województwa podkarpackiego: BorgWarner  i  Transition Technologies.

- Cieszymy się z tego wyróżnienia, gdyż są to nowoczesne firmy znaczące, nowocześnie zarządzane, stawiające na innowacyjność.

Tegorocznej edycji kongresu towarzyszyło hasło „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem”.

tekst: Krzysztof Witek
Kancelaria Zarządu

foto. Mateusz Duchnowski
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego