tytułowe
Zakończył się IV Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu. Wydarzenie odbywa się co 4 lata i gromadzi uczestników ze wszystkich kontynentów. W tegorocznej edycji udział wzięli  przedstawiciele z 75 krajów. Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Andrzej Duda. 

Wśród uczestników Festiwalu nie mogło zabraknąć Województwa Podkarpackiego, w którym plecionkarstwo ma bogate, wieloletnie tradycje. Jeszcze 20 lat temu z uprawy i wyplatania z wikliny utrzymywało się tu setki rodzin, szczególnie z Rudnika i okolic. Obszar ten stał się w ten sposób największym zagłębiem wikliniarskim w Europie. Jest tak do dzisiaj, choć wikliniarstwo i plecionkarstwo jest obecnie dla licznej grupy osób przede wszystkim dodatkowym źródłem dochodu oraz pasją, zaszczepioną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Relacja z wydarzenia jest dostępna na profilu fb Festiwalu:  https://www.facebook.com/4-th-World-Wicker-and-Weaving-Festival-608900699603407/?epa=SEARCH_BOX

Województwo Podkarpackie było partnerem Festiwalu. Udział w wydarzeniu był  finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

 

 

 

 

Tekst: Joanna Barańska
Oddział Współpracy Gospodarczej, UMWP

 Foto: Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Plecionkarzy i Wikliniarzy w Nowym Tomyślu