190830 60mlnKongres 60 Milionów to przedsięwzięcie łączące Polaków i Polonię z całego świata. Dziś, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce spotkali się przedstawiciele organizacji polonijnych i polonijnego biznesu, rządu RP, samorządów i organizacji pozarządowych, by wspólnie dyskutować o inicjatywach na rzecz rozwoju wzajemnej współpracy.

Samorząd Województwa Podkarpackiego na kongresie reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Maria Kurowska. Wśród uczestników znaleźli się między innymi: Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju, Adam Hamryszczak – prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz Rita Cosby – amerykańska dziennikarka telewizyjna.

W swoim przemówieniu marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że kongres jest szczególnym miejscem spotkania biznesu, co jest niezwykle ważne dla Podkarpacia, starającego się przyciągać inwestorów:

- Kongres 60 Milionów to przedsięwzięcie, na którym spotyka się wielki biznes, a zatem jest to miejsce odpowiednie do rozmów na temat współpracy biznesowej. Polska i województwo podkarpackie są szeroko otwarte na biznes, także ten polonijny. W naszym, regionie z powodzeniem lokują swoje fabryki międzynarodowe firmy z branży nowoczesnych technologii, a zwłaszcza lotniczej i samochodowej, które widzą realne korzyści z inwestowania właśnie w tym miejscu – powiedział marszałek, który jednocześnie odniósł się do związków Podkarpacia z Polonią:

- Tu – na Podkarpaciu myślimy o związkach z Polonią na wielu płaszczyznach, nie tylko biznesowej, ale także historycznej i kulturowej. Nie można w tym miejscu przecież nie wspomnieć o wydarzeniu tak ważnym, jak Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, którego 50-lecie w tym roku obchodziliśmy na Podkarpaciu. Od pół wieku do naszego regionu przybywają przedstawiciele polonijnych zespołów folklorystycznych, by wspólnie cieszyć się śpiewem, tańcem i pięknem kultury polskiej. Na podkarpackiej ziemi wspólnie pielęgnują polskie obyczaje i poznają Polszczyznę – powiedział z zadowoleniem Władysław Ortyl.

Jerzy Kwieciński – minister Inwestycji i Rozwoju zwrócił uwagę na znaczenie Polonii na świecie:

- Polska diaspora jest czwartą największą diasporą na świecie i to jest olbrzymi potencjał, który nie do końca wykorzystujemy. Dopiero jak gdzieś podróżujemy to się o tym dowiadujemy, że mamy wspaniałych naszych ambasadorów, jak chociażby Rita Cosby w Stanach Zjednoczonych. Praktycznie wszędzie gdzie zaglądamy mamy kogoś znaczącego, czy to w biznesie, czy w kulturze, czy w mediach, czy w polityce - i to jest ten potencjał, który chcielibyśmy jako rząd wykorzystać. Dlatego bardzo silnie wspieramy tego typu inicjatywy – powiedział minister Kwieciński.

W ramach kongresu odbywają się panele dyskusyjne poświęcone między innymi promocji Polski i polskich regionów w świecie, a także turystyce medycznej, rynkom finansowym, polskim uczelniom, czy promocji polskiej marki.

Marszałek Władysław Ortyl, który wziął udział w jednym z takich paneli zwrócił uwagę, że województwo podkarpackie postrzega związki z Polonią przez szeroki pryzmat współpracy biznesowej, kulturowej, ale też historycznej:

- W naszym regionie pamięć o bohaterach polskiej i amerykańskiej historii jest wiecznie żywa. W ubiegłym roku w Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej został podpisany list intencyjny o upamiętnieniu osoby generała Pułaskiego. List podpisali przedstawiciele amerykańskiej delegacji, wraz z samorządowcami powiatu strzyżowskiego. To pokazuje, że nasz region chce rozwijać współpracę z Polonią na wielu płaszczyznach – powiedział marszałek.

Wieczorem, na CWK G2A Arena będzie miała miejsce gala kończąca polską edycję kongresu. Kolejna edycja odbędzie się w październiku w Nowym Jorku.

Województwo Podkarpackie po raz kolejny było Partnerem wydarzenia. Podczas Kongresu prowadzone były liczne działania mające na celu promocję Regionu.
Wydarzenie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

 

60 Milionów - czyli Globalny Zjazd Polonii na Podkarpaciu Kongres 60 Milionów to przedsięwzięcie łączące Polaków i...

Opublikowany przez Podkarpackie - serwis samorządu województwa Piątek, 30 sierpnia 2019

Tekst i fot.: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP