Nowy Mural w Jarosławiu Lotnicy z Ziemi Jarosławskiej walczący w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie zostaną uczczeni na muralu, który powstaje właśnie w Jarosławiu.

 

Ten symboliczny ścienny „pomnik” dla bohaterów wojennych jest częścią pilotażowej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Michała Węgrzyna (ps. DEMENZ) z Wrocławia będzie efektem współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Zespołem Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Stowarzyszeniem „Dziedzictwo Kresów” z Jarosławia.

 Wielkoformatowa figuralna kompozycja wpisana w biało-czerwoną szachownicę wypełni prawie 100 metrów kwadratowych elewacji budynku Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Świętego Ducha 1

w Jarosławiu. Za projekt i wykonanie muralu odpowiada absolwent Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Michał Węgrzyn, autor wielkopowierzchniowych kompozycji artystycznych zrealizowanych m.in. w ramach słynnej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa, we Wrocławiu czy Warszawie. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Impulsem do powstania muralu jest przypadająca na 2020 rok 80. rocznica Bitwy o Anglię, a przede wszystkim chęć przypomnienia i utrwalenia w świadomości społecznej dokonań lotników pochodzących z Ziemi Jarosławskiej, którzy w ramach Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie i różnych formacji RAF walczyli podczas II wojny światowej z Niemcami. Ten element lokalnego i regionalnego dziedzictwa jest kultywowany przez nieformalną grupę Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic, która od kilku lat gromadzi informacje o lotnikach z Ziemi Jarosławskiej oraz poszukuje kontaktów z członkami ich rodzin. Realizację projektu wspiera również Starostwo Powiatowe w Jarosławiu.

Partnerzy projektu – samorząd województwa, Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, a także Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki i Burmistrz Miasta Jarosławia przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest popularyzacja tematyki muralu i oddanie hołdu lokalnym bohaterom. Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi 19 października 2020 r. o godzinie 10.00 przy ul. Świętego Ducha 1. Po uroczystości organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy oraz sesję popularnonaukową, w których powstanie zaangażowani byli także członkowie grupy Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic, a wieczorem na koncert.

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi.

Z ramienia samorządu województwa projekt koordynuje Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie (kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

logo na stron

Tekst: Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego