200820 rajdNiemal 100 uczestników wzięło udział w 4. edukacyjnym rajdzie motocyklowym. Wydarzenie towarzyszyło obchodom 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Jednym z uczestników był marszałek Władysław Ortyl – prywatnie zapalony motocyklista.

- Doskonale wiemy, że to właśnie dzięki zasługom naszych bohaterów, którzy w 1920 roku walczyli pod Warszawą, wojska sowieckie nie weszły do innych europejskich stolic i nie narzuciły tam jarzma komunizmu. To nasz wielki wkład w historię wolnej Europy. Dlatego cieszę się, że dziś nie brakuje inicjatyw takich jak ten rajd, którego edukacyjny charakter przypomina i promuje sukcesy naszego wojska i kraju – powiedział w trakcie spotkania z motocyklistami marszałek Władysław Oryl.

Rajd odbył się w tym roku pod hasłem - „Walka o kształt granicy wschodniej – cz. 1”. Z uwagi na trwającą pandemię - inaczej niż w poprzednich latach - odbył się w ciągu jednego dnia. W rajdzie wziął udział także Jacek Magdoń – radny województwa. Organizatorem imprezy była Małgorzata Waksmundzka-Szarek – rzecznik wojewody podkarpackiego.

Uczestnicy wyruszyli z Łowczówka (woj. Małopolskie), gdzie w 1914 r. stoczona została podczas pierwszej wojny światowej bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich.

Następnym punktem zbiórki było Krosno i wizyta w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Kolejno uczestnicy udali się do Przemyśla. Tam, przed Pomnikem Orląt Przemyskich złożono kwiaty.

Motocykliści odwiedzili także cmentarz Zasanie, gdzie upamiętniono żołnierzy, którzy polegli w latach 1918-1920 walcząc w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.

Ostatnim punktem rajdu był Sędziszów Małopolski, gdzie motocykliści spotkali się pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy z powiatu ropczycko – sędziszowskiego, którzy w 1920 r. stanęli do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Wojewoda Podkarpacki. Partnerem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Michał Mielniczuk/BP UWMP
fot. PUW Rzeszów