20200815 1920Wojewódzkie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i świętowanej w tym roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się w Rzeszowie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedziła je msza święta w Kościele Garnizonowym.

Sygnał do rozpoczęcia uroczystości dało bicie Dzwonu Niepodległości, który na tę okoliczność został przetransportowany pod pomnik. Jako pierwszy uderzył w niego zastępca prezydenta Rzeszowa – Stanisław Sienko, a po nim kolejne, wyznaczone osoby. Następnym punktem było tradycyjnie podniesienie flagi RP na maszt oraz odśpiewanie przez uczestników uroczystości hymnu.

Przypominając rozegraną równo 100 lat temu Bitwę Warszawską, marszałek Władysław Ortyl powiedział, że współcześnie niewielu mieszkańców Europy zdaje sobie sprawę z jej historycznej wagi i znaczenia dla Europy.

Jednak my – Polacy, doskonale wiemy, że to właśnie dzięki zasługom naszych bohaterów, którzy w 1920 roku walczyli pod Warszawą, wojska sowieckie nie weszły do innych europejskich stolic i nie narzuciły tam jarzma komunizmu. To nasz wielki wkład w historię wolnej Europy – powiedział marszałek Ortyl.

Marszałek złożył także życzenia żołnierzom w dniu ich święta:

Życzę, abyście każdego dnia mieli poczucie satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju. Pragnę także podziękować kombatantom i oddać hołd poległym żołnierzom, którzy przelali własną krew za Polskę.

Po okolicznościowych wystąpieniach kilka osób zostało uhonorowanych okolicznościowym banknotem  kolekcjonerskim upamiętniającym Bitwę Warszawską. To pierwszy polski banknot w formacie pionowym. Otrzymały go następujące osoby i instytucje: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, podpułkownik Marcin Dusza, ks. Władysław Jagustyn, dr Jacek Magdoń oraz st. Chor. Paweł Rejman.

W dalszej części obchodów odczytano Apel Pamięci, po którym żołnierze z kompanii honorowej oddali salwę honorową. Obchody zakończyły się złożeniem wieńców przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Podczas uroczystości wystawiona była Pamiątkowa Księga, do której mogli się wpisywać wszyscy chętni uczestnicy uroczystości. Posterunek honorowy w czasie uroczystości przy pomniku pełnili żołnierze 21 Brygady Strzelców Podkarpackich oraz 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot/tekst Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP