200704 sikorskiW Rzeszowie uczczono wielkiego Polaka i patriotę – generała Władysława Sikorskiego. 4 lipca przypada rocznica jego śmierci. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody miały skromny charakter i zostały ograniczone do złożenia kwiatów przez przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego oraz miejskiego.

W Rzeszowie pomnik generała Sikorskiego stoi w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy. Al. Łukasza Cieplińskiego. Pomnik, sfinansowany przez mieszkańców Rzeszowa i Polonię, został odsłonięty w 1993 roku w 50. rocznicę śmierci generała. 

W 77. rocznicę śmierci generała, kwiaty pod pomnikiem w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego złożył wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Urząd Wojewódzki reprezentował dyrektor generalny Marcin Zaborniak, zaś Urząd Miasta Rzeszowa Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.

Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym koło Mielca. Przed I wojną światową był jednym ze współzałożycieli polskich organizacji niepodległościowych. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, potem w nowo utworzonej armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. W trakcie II wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i niestrudzonym orędownikiem sprawy polskiej na europejskiej i światowej scenie politycznej. Zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze. Okoliczności wypadku wciąż budzą wśród historyków wiele kontrowersji.

Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP