190512 lancutKoncertem w sali balowej Zamku w Łańcucie rozpoczęła się 58. edycja Muzycznego Festiwalu. Gwiazdą otwarcia był znany na całym świecie zespół The King’s Singers, który wystąpił z programem „Pieśni miłości”. Inne znakomitości, które zobaczymy podczas festiwalu to: Krzysztof Jabłoński, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Piotr Beczała, artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu.

Wśród gości koncertu znaleźli się m.in.: marszałek sejmu Marek Kuchciński, marszałek województwa Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, parlamentarzyści - Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak, Aleksander Bobko, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

- Z Zamkiem w Łańcucie, miejscem niezwykłym, symbolem naszego dziedzictwa historycznego, ale także perłą architektury, muzyka – także festiwalowa – łączy się od samego początku. Dlatego też sądzę, że nasze wrażenia i przeżycia estetyczne będą tym większe – mówił marszałek sejmu Marek Kuchciński, dziękując wszystkim, którzy wspierają festiwal.

- Z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień i 58. edycja festiwalu jest dziś faktem! Cieszymy się, że do Łańcuta trafia tak liczna grupa melomanów, serdecznie państwa witam. Zawsze spotykaliśmy się w pięknym plenerze, ale w tym roku nie pozwolił na to remont. Ale będzie rekompensata. Spotkamy się na dziedzińcu krasiczyńskiego zamku – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Po wystąpieniach, na muzyczną ucztę przygotował gości dziennikarz Polskiego Radia PR 1 Adam Rozlach, opowiadając o zespole The King’s Singers liczne ciekawostki.

A gwiazda wieczoru otwierająca festiwal porwała publiczność. Jak zwykle członkowie zespołu „złapali” kontakt z publicznością, której przypadł do gustu brytyjski sposób bycia. Jak piszą o zespole krytycy, The King’s Singers są cenieni za perfekcyjną intonację, jednolitą barwę, znakomitą artykulację tekstu oraz wspaniałe poczucie rytmu. Popis tych wszystkich umiejętności i talentów można było usłyszeć w Łańcucie.

Koncert rozpoczynający festiwal, był zwykle koncertem plenerowym. W tym roku jednak w programie zaszły zmiany ze względu na trwający w łańcuckim zamku remont. Melomani będą mogli wysłuchać muzyki w plenerze pod koniec festiwalu, na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie. Zaplanowana jest tam uroczysta gala z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki którą poprowadzi Jiri Petrdlik. Wśród solistów wystąpią artyści polskich scen operowych, laureaci różnych edycji międzynarodowego konkursu wokalnego im. S. Moniuszki: Katarzyna Oleś–Blacha, Urszula Kryger, Rafał Bartmiński, Adam Zdunikowski, Marcin Bronikowski, a także laureat tegorocznej edycji. W czasie koncertu publiczność usłyszy najpiękniejsze arie i duety operowe. W Krasiczynie wystąpi też Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Tegoroczna edycja Festiwalu w Łańcucie będzie się odbywać w różnych miejscach. 11 zaplanowanych koncertów będzie można wysłuchać m.in. w Łańcucie, Krasiczynie, w Filharmonii Podkarpackiej, Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, a także w Hotelu Sokół w Łańcucie.

Nie lada gratką będzie występ wybitnego polskiego pianisty, który zyskał już światową sławę - Krzysztofa Jabłońskiego. W jego wykonaniu usłyszymy utwory m.in. Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Z kolei w Leżajsku zabrzmi arcydzieło muzyki dawnej - msza h-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz solistów.

„Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego w wykonaniu artystów Opery Lwowskiej będzie również ciekawym wydarzeniem podczas koncertowych występów. A na zakończenie 26 maja nie lada gratka dla melomanów, koncert Piotra Beczały – gwiazdy scen operowych, który jest porównywany do słynnego Luciano Pavarottiego. Towarzyszyć mu będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego. Wysłuchać będzie można arii Stanisława Moniuszki, Georgesa Bizeta, Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego.

58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie potrwa od 11 do 26 maja. Organizatorem jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Monika Konopka

Biuro prasowe UMWP