logoDwie nominacje z województwa podkarpackiego znalazły się w finałowym etapie plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”. Jego 12. edycja organizowana jest przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. Celem plebiscytu jest wyłonienie najlepszych i najciekawszych projektów promujących historię i kulturę Polski w kraju i zagranicą, a także uhonorowanie ich twórców i organizatorów.

W pierwszy etapie plebiscytu, na podstawie niemal 200 zgłoszeń, dokonano wyboru 15 najlepszych projektów w 3 kategoriach konkursowych. Do plebiscytu zgłoszono wnioski z Polski oraz z zagranicy, m.in. z Austrii, Niemiec, Francji, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy.

W dwóch kategoriach konkursowych w gronie najlepszych kandydatów do nagrody znalazły się dwa projekty z Podkarpacia:

  1. Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizator: Gmina Lubaczów – w kategorii „wydarzenie”
  2. Zbudowaliśmy to miasto, organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli – w kategorii „wystawa”

http://muzhp.pl/pl/c/2005/ruszyo-internetowe-gosowanie-na-wydarzenie-historyczne-roku-2018

Warto nadmienić, że od 2016 roku współorganizatorem Festiwalu Dziedzictwa Kresów pozostaje Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz wojewódzkie instytucje kultury na czele z Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Finałowy etap plebiscytu polega na głosowaniu, stąd wygrana podkarpackich projektów jest w rękach internautów. Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Termin głosowania trwa do 15 maja 2019 r. Zgodnie z harmonogramem plebiscytu wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu 2019 r.

Laureaci poszczególnych kategorii otrzymają cenną nagrodę w postaci statuetki wykonanej przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza. Przewidziane są również wyróżnienia. Uroczyste zakończenie plebiscytu będzie miało miejsce w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Zachęcamy do wsparcia nominacji z naszego regionu, które świadczą o sile jego kultury i dziedzictwa. Zagłosujmy na projekty, które nie tylko pochodzą z Podkarpacia, ale godnie je reprezentują!

Oddział zarządzania dziedzictwem i kształtowania polityki kulturalnej
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego

Zdjęcia:
Gmina Lubaczów
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli