55E10553 1866 478D A507 FFC4DCE1B688Święto Narodowe Trzeciego Maja zawsze wzbudza pozytywne emocje wśród Polaków, którzy w tym dniu dumnie zbierają się na placach swoich miast i miejscowości, by dać wyraz swojemu patriotyzmowi. To państwowe święto obchodzone w rocznicę uchwaleniakonstytucji trzeciomajowej, jak co roku jest uroczyście obchodzone również w stolicy Podkarpacia. Samorząd województwa na obchodach reprezentował marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Farnym, koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego. Po mszy zaraz za Kompanią Honorową 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych, uczestnicy obchodów przeszli przedpomnik generała Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim rynku, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości.

Przy tej okazji odśpiewano hymn państwowy i podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę. Odczytano również preambułę konstytucji 3 Maja, dokumentu na swój sposób rewolucyjnego, jak na tamte czasy, który regulował ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów

W uroczystościach ponadto wzięli udział: parlamentarzyści, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych. Przemówienia wygłosili Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. List od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego odczytał poseł na Sejm RP Wojciech Buczak. W swoim wystąpieniu  marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na znaczenie konstytucji 3 Maja dla Polaków:

- Tego dnia odnosimy się do bogatej historii polskiej państwowości i do naszych przodków, którzy swoim zaangażowaniem i pracą przyczyniali się do wielkości Rzeczypospolitej. To także dzień naszej dumy i wielkiego optymizmu, kiedy uroczyście demonstrujemy swoje przywiązanie do polskości i bogatych tradycji narodowych – mówił marszałek, który jednocześnie nawiązał do czasów współczesnych i naszej obecności w Unii Europejskiej, której piętnastolecie w tym roku obchodzimy:

- Nie bez znaczenia w tym przypadku jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej, którego piętnastą rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku. Tych piętnaście lat w unii, to dla nas okres niezwykle ważny, w którym udało nam się dokonać wielkiego skoku cywilizacyjnego – powiedział marszałek Ortyl, który zaapelował na zakończenie do wszystkich, aby przeżyć ten dzień radośnie:

- Dzień – 3 maja – przeżyjmy zatem radośnie, w towarzystwie naszych rodzin, przyjaciół, znajomych. Niech biało-czerwona flaga powiewająca na kamienicach naszych domów przypomina nam o naszej historii, o tym, kim jesteśmy i motywuje nas do wspólnej pracy na rzecz przyszłych pokoleń – zakończył Władysław Ortyl.

Następnie odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Złożono także wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki oraz odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada oddziałów wojska i innych służb mundurowych.

 Galeria:

https://www.facebook.com/622173411168828/posts/2345300398856112?s=100000226057765&v=i&sfns=mo

Tekst i fot.: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP