190429 strzelcyMieszkańcy  Łańcuta i okolic obchodzili Święto 10. Pułku Strzelców Konnych. To legendarna formacja, która walczyła w wojnie polsko-bolszewickiej oraz na wielu frontach II wojny światowej. Do Łańcuta przybyła w 1921 roku i stacjonowała tam do roku 1939. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentował Stanisław Kruczek.

W uroczystościach wzięli udział: Kazimierz Gołojuch – poseł na Sejm, Adam Krzysztoń – starosta łańcucki, Barbara Pilawa-Kraus – wicestarosta łańcucki, Rafał Kumek – burmistrz miasta Łańcuta oraz wielu innych wspaniałych gości.

Tegoroczne uroczystości upamiętniają stulecie Święta Pułkowego i ważne wydarzenie, jakim był powrót do kraju 1 szwadronu (zalążka 10 Pułku Strzelców Konnych). Ten niewielki, zorganizowany we Włoszech oddział, w ramach Korpusu Polskiego, przez Francję i Niemcy dotarł do Polski, przekraczając jej granicę 29 kwietnia 1919 r. Do dziś dzień ten pozostał Świętem 10 PSK.

Stanisław Kruczek, członek zarządu obecny na tej uroczystości odczytał list od marszałka Władysława Ortyla: - Dziś naszym obowiązkiem jest przywoływać pamięć o ich czynach, poświęceniu, odwadze i miłości do kraju. W ten sposób pielęgnujemy dziedzictwo, jakie nam pozostawili żołnierze 10 Pułku.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych w Kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika. Potem obchody przeniosły się pod tablicę pamiątkową 10 Pułku Strzelców Konnych, gdzie złożono kwiaty.

Justyna Łotocka

Kancelaria Zarządu