180412 slovakiaWraz z inauguracją lotów Rzeszów – Nowy Jork ruszają regularne połączenia autobusowe ze Słowacji na lotnisko Jasionce. To zapowiadany w połowie lutego efekt współpracy samorządów województwa podkarpackiego i kraju preszowskiego.

Autobus rozpocznie trasę w Koszycach, następnie przez Preszow, Barwinek, Krosno i Rzeszów dotrze do lotniska w Jasionce, tak aby pasażerowie komfortowo zdążyli odprawić się na lot za ocean. Podobnie będzie z kursem powrotnym. Po wylądowaniu samolotu z Nowego Jorku i odebraniu bagaży, podróżujący ze Słowacji będą mogli wrócić do Preszowa i Koszyc. Komercyjnym przewoźnikiem będzie firma Trans-Europa z Rzeszowa. Przedstawiciel przewoźnika deklarował, że bilety kosztować będą 33 Euro w obie strony, 18 w jedną. Przewidziane będą ulgi dla grup, młodzieży i seniorów. Z kursów powrotnych na Słowację będą mogli skorzystać także podróżni wracający samolotem z Tel Avivu.

Dziś w Preszowie odbyło się kolejne robocze spotkanie w tej sprawie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim promocji lotów i działań informacyjnych. Stronę podkarpacką reprezentował Michał Tabisz prezes Portu Lotniczego w Jasionce, rzecznik prasowy UMWP Tomasz Leyko oraz Joanna Sitarz z Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP. O szczegółach mówiono na konferencji prasowej.

Już za 2 tygodnie ruszą regularne połączenia Rzeszów- Nowy Jork. Od pierwszego lotu zostanie uruchomiona regularna linia, która będzie dowozić pasażerów z sąsiadujących z Podkarpaciem słowackich regionów do lotniska w Jasionce. Dziś rozmawialiśmy o wspólnym zaangażowaniu w promocję tego połączenia. Zachęcamy naszych sąsiadów z kraju preszowskiego do korzystania z portu lotniczego w Jasionce, bo to dla nich najbliższe lotnisko oferujące bezpośrednie loty transkontynentalne. Liczymy, że informacja o nowym połączeniu dotrze również do Słowaków mieszkających w USA. Mamy sygnały że mieszkańcy z kraju preszowskiego są również zainteresowani nowym połączeniem do Tel Avivu – powiedział Michał Tabisz, prezes portu Lotniczego w Jasionce.

 

Połączenia między Podkarpaciem a Krajem Preszowskim wkrótce staną się faktem. Nie byłoby to możliwe gdyby nie bardzo dobra współpraca miedzy naszymi regionami. Dzisiaj, wspólnie  planowaliśmy działania promocyjne wspomnianego połączenia autobusowego. Chcemy, żeby informacja o kursach do Jasionki dotarła do jak największej grupy Słowaków i Polaków. Docelowo liczymy, że tych kursów będzie więcej i będą nimi podróżować pasażerowie, którzy będą chcieli również zwiedzić nasze regiony, gdzie przecież atrakcji turystycznych nie brakuje – powiedział Jozef  Cvoliga - Dyrektor Urzędu Kraju Preszowskiego.

Obie strony zadeklarowały również zaangażowanie w ten projekt organizacji turystycznych – Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej PROT i jej słowackiego odpowiednika KCOR. Przypomnijmy, że w połowie lutego Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Predseda Kraju Preszowskiego Milan Majerský podpisali porozumienie w tej sprawie. O czym informowaliśmy tutaj:

180216 slovak

 

 

 

Biuro Prasowe UMWP