Zimowa aura nie przeszkodziła w inauguracji budowy obwodnicy Czudca. Pracę rozpoczął już wykonawca - firma Budimex. Inwestycja o wartości przekraczającej 85 mln zł. zostanie oddana w kwietniu 2019 r.

W uroczystej inauguracji prac wzięli udział przedstawiciele zarządu regionu: marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Maria Kurowska. Obecny był także poseł Wojciech Buczak. Lokalnych samorządowców reprezentował starosta strzyżowski Robert Godek oraz wójt gminy Stanisław Gierlak. Nie zabrakło pracowników Budimex-u. Obecni byli także dziennikarze oraz mieszkańcy Czudca.

Do nich jako pierwszy zwrócił się marszałek Ortyl.

- To ogromna radość stanąć na tak wielkim placu budowy. Widać, że ta inwestycja bardzo szybko postępuje. Bardzo się cieszymy, że możemy  rozwijać Podkarpacie, że możemy inwestować te środki. Mamy też nadzieję, że właśnie otwierają się nowe tereny do inwestowania, do budownictwa, także mieszkaniowego. Ta obwodnica połączy się z węzłem drogi ekspresowej S19, wpisując się w kolejną dużą inwestycję – obwodnicę Strzyżowa – mówił Władysław Ortyl.

Swojego zadowolenia nie krył poseł Wojciech Buczak.

- Dla samego Czudca jest to droga, która będzie powodować dynamiczny rozwój. Łącznie z budowaną niebawem obwodnicą Strzyżowa i drogą ekspresową S19, staje się również ważną inwestycją ze względu na otwarcie komunikacyjne terenów na południu regionu – dodał.

Starosta strzyżowski Robert Godek zwrócił uwagę na regionalne znaczenie powstającego traktu.

- To jest chwila historyczna. Tego typu inwestycje oczekiwane były dziesiątkami lat. To jest droga o  znaczeniu regionalnym, usprawni ruch w kierunku powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, powiatów wschodniej Małopolski. Właśnie tak w tej części województwa odbywa się ruch w kierunku Rzeszowa. Dziękujemy marszałkowi i wszystkim współpracownikom, że takie inwestycje są w Czudcu możliwe. Sami nie dalibyśmy rady – zakończył starosta Godek.

Wójt gminy dziękował za dotychczasową pomoc marszałka i starosty, zwracając uwagę także na mniejsze realizacje, które stanowią jednak wyzwanie dla gminnego budżetu.

- Mamy w Czudcu także inwestycję, która powstaje dzięki marszałkowi i staroście. Jest to most na rzece Wisłok, realizowany za kwotę prawie 6 mln zł. – dziękował wójt Czudca Stanisław Garlak.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych to 1 kwietnia 2019 r. Całkowita wartość projektu wynosi: 85 586 780,19 zł, w tym dofinansowanie z EFRR: 72 748 763,15 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020. Łączna długość nowego odcinka wyniesie 2,46 km.

Wchodząca w skład Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF) gmina Czudec leży przy skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych: drogi krajowej nr 19 Kuźnica – Barwinek prowadzącej do przejścia granicznego ze Słowacją oraz drogi wojewódzkiej nr 988 Babica – Warzyce, która jest jedną z ważniejszych tras z Jasła i Krosna w kierunku Rzeszowa, a dalej Warszawy i Lublina.

Michał Mielniczuk
fot. M. Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP