Flaga PolskiTegoroczne obchody rocznicy odzyskania niepodległości, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Podkarpacia i ograniczenia związane z pandemią,  będą miały skromniejszy wymiar. Marszałek Władysław Ortyl zachęca do pamięci o narodowych bohaterach i odśpiewania w południe 11 listopada w gronie rodziny oraz bliskich hymnu narodowego – W ten pozornie mniej spektakularny, ale wciąż pełen żaru i szacunku dla Ojczyzny sposób, włączmy się w obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – zaprasza gospodarz regionu.

 

Marszałek Władysław Ortyl weźmie udział w uroczystościach organizowanych w Rzeszowie. Około 9.45 gospodarze regionu, miasta oraz dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich złożą kwiaty pod pomnikiem bohatera walk o wolną Polskę - płk. Leopolda Lisa Kuli. O godzinie 10 w rzeszowskim kościele Farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Udział w niej niestety ograniczony jest obostrzeniami epidemiologicznymi. Bezpośrednio po niej nastąpi symboliczne złożenie kwiatów przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem żołnierze 21 BSP wystawią posterunek honorowy.

W związku z obchodami narodowego święta marszałek Władysław Ortyl skierował do mieszkańców Podkarpacia okolicznościowy list. 

Dokładnie 102 dwa lata temu, po 123 latach niewoli, Polacy odzyskali niepodległość. Na mapach Europy pojawiły się nowe granice państwa niepodległego, o którym marzyli nasi przodkowie. Zakończenie I wojny światowej dało szansę kolejnym pokoleniom na wolność słowa, myśli oraz czynów.

11 listopada dla każdego Polaka powinien być symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary a przede wszystkim symbolem zwycięstwa. Ten szczególny dzień jest okazją do refleksji o sobie i o naszym pięknym kraju. Historia pokazała całemu światu, jak silnym i zdeterminowanym narodem jesteśmy. Wierze, sile i zjednoczeniu zawdzięczamy niepodległość. Pokoleniom, które ją dla nas wywalczyły winni jesteśmy pamięć, gdyż to ich determinacja dała nam Polskę. To ich walka, oddanie i narażanie własnego życia dało nam możliwość decydowania o sobie, o losach obecnej i przyszłej Rzeczypospolitej.

Dziś, w tak trudnym momencie dla całego świata ważne jest, by się zjednoczyć i wspólnie walczyć o lepsze jutro, tak jak walczyli nasi przodkowie. Spoglądając w przeszłość możemy wiele się nauczyć, wyciągnąć wnioski oraz szukać rozwiązań na wszelkie problemy. Historia uczy nas, że jedność pozwoli osiągnąć wszystko, gdyż nie ma nic silniejszegoi pewniejszego niż jeden naród dążący do wspólnego celu. Dlatego z tego miejsca chciałbym oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy nigdy nie przestali wierzyć w lepszą przyszłość, tym którzy oddali własne życie, by kolejne pokolenia mogły dziś istnieć, a także tym, którzy w jedności znaleźli siłę na drodze do wyzwolenia.

Wolność Polski odzyskana po 123 latach była jednym z najważniejszych momentów historii narodu. Wielu wielkich poetów uczciło tę historyczną chwilę, tak jak poeta Leopold Staffa: “Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia, z ludów jedyny ty lud czystych dłoni, co swych zaborców zdumieniem oniemia, iż tym zwycięża jeno, że się broni”.

Jeszcze raz chylę czoła przed naszymi przodkami, bohaterami, naszymi wyzwolicielami, gdyż bez ich walki nigdy nie odzyskalibyśmy Polski i nie moglibyśmy być Polakami. Mówmy
o nich i przekazujmy ich historię kolejnym pokoleniom, by pamięć o nich nigdy nie zaginęła, tak jak nie zginęła nasza Ojczyzna! – napisał do mieszkańców Podkarpacia marszałek Władysław Ortyl.


Pomimo pandemii Polacy zachęcani są, aby włączyć się celebrowanie tak ważnego dla narodu święta. Do włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie hymnu z zachowaniem zasad dystansu społecznego w domach, wraz z rodziną i bliskimi, na podwórkach czy balkonach zachęca wszystkich biuro programu „Niepodległa”. Wspólne, choć w oddaleniu od siebie, odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w samo południe 11 listopada ma – pomimo obostrzeń epidemiologicznych – być świadectwem patriotyzmu i uczczeniem przodków, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. W południe Narodowego Święta Niepodległości hymn zabrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu każdy Polak będzie mógł przyłączyć się do  akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewać w tym niezwykłym narodowym chórze w swoim domu, na balkonie czy podwórku.

Zachęcam Państwa do tego symbolicznego, a tak ważnego gestu, tak ukazujemy naszą łączność z minionymi pokoleniami oraz narodową dumę  – mówi o tym wydarzeniu marszałek  Władysław Ortyl.  

W Przemyślu w Narodowe Święto Niepodległości w Bazylice Archikatedralnej. odprawiona zostanie  Msza Święta w intencji  Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 10.00. Tego dnia składanie kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, tablicą poświęconą Marszałkowi oraz Pomnikiem Orląt Przemyskich odbędzie się indywidualnie, z zachowaniem obowiązujących standardów bezpieczeństwa. Dowódca Garnizonu Przemyśl wystawi w tych miejscach pamięci posterunki honorowe, które znajdą się tam w godzinach 9.00 – 10.00 i 11.00 – 12.00. W związku z sytuacją epidemiczną wiązankę od mieszkańców miasta złożą prezydent oraz  Dowódca Garnizonu Przemyśl.

Imprezą towarzyszącą obchodom narodowego święta będą XX Zaduszki Forteczne – msza święta odprawiona w Kościele pw. Św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu i modlitwa ekumeniczna przy obelisku Pax Vobis za poległych na wojennych frontach a także zapalenie zniczy. Uroczystość odbędzie się 15 listopada, o godzinie 11.

W Krośnie także zaplanowano  Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Kolegiackiej - Farze. Początek o godzinie 10.30. W imieniu mieszkańców miasta prezydent Krosna złoży wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na krośnieńskim rynku. Wcześniej, o godz. 9 na hali sportowej przy ulicy Legionów, odbędzie się bez udziału publiczności XI turniej o puchar Prezydenta Miasta Krosna - memoriał Tadeusza Ciupryka i Jerzego Skublickiego w tenisie stołowym.

11 listopada wirtualnie uczestniczyć będzie można w 8. PKO Biegu Niepodległości, który o tej porze roku tradycyjnie już organizowany jest w Rzeszowie. Aby wziąć udział w tej specyficznej edycji biegu każdy chętny musi pokonać w dniach pomiędzy 10 a 15 listopada 2020 roku dystans 10 km, biegnąc, idąc lub uprawiając nordic walking. Aktywność ta może zostać przeprowadzona w dowolnym miejscu oraz udokumentowana, tak by uczestnik mógł otrzymać pamiątkowy medal, zaświadczający o udziale w tym sportowym i jednocześnie patriotycznym wydarzeniu. 

Aleksandra Gorzelak -Nieduży

Biuro Prasowe UMWP