Miniatura artykułu: Lotnicy na muraluW Jarosławiu został odsłonięty mural upamiętniający lotników z Ziemi Jarosławskiej, którzy podczas II wojny światowej walczyli w Polskich Siłach Powietrznych w ramach struktur RAF-u. Prace przy muralu zostały sfinansowane z budżetu województwa podkarpackiego.

Mural ma prawie 100 metrów kwadratowych i znajduje się na ścianie budynku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych. Na biało-czerwonej szachownicy są dwa portrety: kapitana pilota Kazimierza Roman Wünsche i porucznik rezerwy Władysławy Kondrackiej. Jest też sylwetka samolotu myśliwskiego i czterosilnikowego bombowca. Obok muralu, na ścianie szkoły, znajduje się tablica, na której umieszczonych jest 68 nazwisk lotników z Ziemi Jarosławskiej, walczących w polskich siłach powietrznych na zachodzie w latach 1940-1945.

Mural powstał dzięki inicjatywie pasjonatów zgromadzonych w grupie Historia i Zagadki Jarosławia i okolic, założonej kilka lat temu na Facebooku przez Artura Tutkę. Ich praca doprowadziła do ustalenia nazwisk 68 lotników, kobiet i mężczyzn, związanych z powiatem jarosławskim, którzy podczas II wojny światowej walczyli w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.

W odsłonięciu wzięła udział Anna Huk - członek zarządu województwa. Obecni byli również przedstawiciele lokalnego samorządu i wojewody. Z racji obostrzeń związanych z pandemią uroczystość odbyła się w ograniczonym składzie i reżimie sanitarnym.

Autorem projektu i wykonania muralu jest Michał Węgrzyn, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artysta w swoim dorobku ma już inne wielkopowierzchniowe prace, które były realizowane m.in. w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.

Monika Konopka

Biuro prasowe UMWP